Robert Byron (1905-1941), absolwent Eton i Merton College w Oksfordzie uchodzi za ojca brytyjskiej literatury podróżniczej. Zginął w wieku niespełna 36 lat płynąc frachtowcem storpedowanym przez niemiecki okręt podwodny. Kochał sztukę, wino, książki i dalekie wędrówki. W pierwszą podróż, po Europie, wybrał się w 1924 roku automobilem – z dwójką przyjaciół, równie młodych i beztroskich jak on. Owocem tej wyprawy jest Europa w zwierciadle. Bez tej książki i tomów następnych – z arcydziełem, jakim jest The Road to Oxiana – nie byłoby prozy Bruce’a Chatwina, Colina Thubrona i innych współczesnych mistrzów gatunku.
Ta książka jest niczym wehikuł zabierający w przeszłość. I to nie tylko dlatego, że opowiada o świecie sprzed niemal stu lat, ale też ze względu na pomysł edytorski na to wydanie. Seria Wędrowiec wydawnictwa Próby, to świat grubych kartek, chropowatych faktur, twardych okładek, starannie dobranej kolorystyki. Gdy dotarła do mnie Europa w zwierciadle Roberta Byrona, przypomniałem sobie dzieciństwo.
Cały artykuł jest dostępny na travelmagazine.pl.
„Europa w zwierciadle” Roberta Byrona jest pisana z punktu widzenia szczęśliwca, którego z racji wieku ominął koszmar Wielkiej Wojny, radosnego beneficjenta nowej ery motoryzacji i bezczelnego, zbuntowanego erudyty, który nie przepuścił żadnej okazji do skonfrontowania wiedzy książkowej z faktyczną urodą lub brzydotą legendarnych pereł w koronie cywilizacji europejskiej.
Cały artykuł jest dostępny na tygodnikpowszechny.pl.
Robert Byron, z całą pewnością nie był z „tych” Byronów. Niemniej przez całe swoje krótkie życie starał się doszukać rzekomych związków z wielkim poetą i dał temu wyraz również w swojej prozie oraz w rozmaitych skandalach. Nazwisko jednak dawało mu przepustkę nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w miejscach, do których docierał w trakcie podróży.
Całej rozmowy można wysłuchać na polskieradio.pl.
Na pięć pytań o książkę podróżniczą Roberta Byrona odpowiada Paulina Wilk. Jak wyglądały przeprawy przez granicę w dobie wielkich formalności i braku wspólnego języka? Jak dokonywano wypraw promowych, co się w samochodzie najczęściej psuło i jak Byron wrócił do Londynu? O niezwykłym języku tej książki, pierwszym zarysie błyskotliwego talentu, a także o krótkiej i nagle urwanej biografii autora.
Tego odcinka podcastu można posłuchać tutaj.
Po dokonaniu wyboru zostaną Państwo przeniesieni na stronę wybranego dystrybutora w celu dokończenia zakupu